Po stopách šumavských samot

slavnosti-svobody2015Plánovanou šumavskou víkendovku na kolech jsme kvůli nevábný předpovědi pružně přehodnotili. Svátek práce oslavujeme brigádou na chatě. Stíháme ale taky zamávat americkým veteránům při oslavách 70 let konce druhý války. Tak 10 let jsem na Slavnostech svobody nebyl, ale to neznamená, že by mě to letos nebavilo jako za mlada, kdy jsem to žral fest. Takže to Vendy měla i s odborným výkladem. A podle mě jí to dost bavilo:-). Pár fotek z rekonstrukce příjezdu 16. obrněné divize na náměstí je tady.

jedlova-popelnaV sobotu ráno balíme a vyrážíme za Čoudama na Červenou. Je celkem hnusně, tak po cestě operativně plánujeme výběh a auto necháváme na Zhůří. Běžíme dolů na Turnerovu chatu, podél Vydry na Antýgl, pak nahoru na Výhledy a Horskou Kvildu. Vendy se pak bažinama vrací pro auto na Zhůří, místo aby šla po zelené. Proti gustu žádný dišputát. Já si užívám běh samotama, o kterejch jsem si nedávno četl v kronice Horské Kvildy ‘Tam na Šumavě‘. A přemejšlím, jak se jim tam tenkrát asi žilo a jak by ta Šumava dneska vypadala, kdyby ty obce nezanikly. Asi by to nebylo ono. Pokračuju na Zlatou Studnu, přes Matesa na Popelnou horu a kolem Nicova na Červenou. Fotím a kochám se. Tady je trasa. Odpoledne nás bolí nožičky, tak s Tobíkem šlapem na šneky kolem chalupy.

V neděli jdu na výběh sám, obíhám samoty kolem Červené a pak si vybíhám po Zlaté stezce od Losenice z 600m do 1200m na Huťskou horu. Nebylo to tenkrát ve středověku asi snadný tuhle cestu absolvovat s povozem a ještě k tomu v zimě. Cestou se stavím u pomníčku letecké havárie z 24. prosince 1937 v severním svahu Huťské hory. Jak to tenkrát s tím letem bylo se dovíte z videa z cyklu Ztracená Šumava. No a pak už zpět přes Jedlovou a Popelnou za vejletníkama, který dobíhám u ruin mlýna Buzošná kousek před Červenou. Trasa neděle.

Cestou domů se ještě u Kotouně stavíme natočit kloubovku, kterou doporučoval i sušický léčitel farář Ferda. Ten s ní léčil i obtíže Vlastíka Zwiefelhofera, jak jsem se nedávno dočetl v Legendě českého běhu. Prej je trochu radiaoaktivní a musím říct, že tam fakt dobře klouže.

Mrkněte na fotky ze Šumavy. Je to tam krásný.
(foceno na mobil, takže horší kvalita, ale o to víc ‘vylepšovacích’ efektů)