Ptal se Kade pro ročenku OK 99 Hradec Králové:
Ahoj Vendy, tak nám řekni kam a na jak dlouho jsi zmizela, jak jsi k tomu přišla a co tam děláš?
Zmizela jsem do Belgie na Erasmus. Původně jenom na jeden semestr, pak jsem si studium prodloužila na rok a nakonec jsem ještě v červenci dostala nabídku na stáž ve výzkumu, tak jsem si řekla, že to zkusím. No a hopla, už je rok a půl pryč. V březnu se ale vracíme do Čech, musím tam dodělat školu. No a pak uvidím, co se kde vyvrbí
A Belgie byla tedy daná tím, že tam byla vyslána Tvoje drahá polovička?
My jsme na škole neměli moc možností kam vyjet a Belgie byla jedna z mála destinací, kde bylo studium v angličtině. No a Jirka chtěl změnit práci a ideálně mít nějakou pracovní zkušenost v zahraničí. Takže hned jak jsme věděli, že mám Erasmus jistej, tak začal hledat práci v Bruselu a okolí. Nevypadalo to moc nadějně, ale nakonec se to povedlo. Takže to bylo super, že jsme mohli jet spolu.
A copak tam zkoumáš Ty? Tady už to pak máš jen na zbytek tohoto školního roku?
Zkoumám tady pacienty po mozkový příhodě a s roztroušenou sklerózou. V jednom projektu koordinuju vyšetřování pacientů a vedu studenty, co na něj píšou diplomku a na dalším dělám statistiku dat a teď připravuju článek k publikaci. Celkem mě to baví a naučila jsem se spousta nových věcí. Pak tady ještě pracuju v Decathlonu, to je ve Valonsku, takže tam se zase učím fráninu.
A jak jsem říkala, vracíme se na začátku března, tak pak chci napsat diplomku a jít v květnu ke státnicím. No a pak uvidím co bude. Přemýšlím o tom vyjet ještě někam na PhD.
Jak to tam orienťácky žije, Belgie nebývá na mezinárodních soutěžích ani příliš obsazená ani mezi favority, tak bych usuzoval, že nejde o úplně populární sport?
Na orienťáky tu samozřejmě jezdíme. Vlastně to byla jedna z prvních věcí, co jsme tady podnikli. Zapsala jsem si na univerzitě (KU Leuven) těláky „oriëntatielopen“ a na prvním tréninku jsem hned potkala místní hvězdu, co byla několikrát na MS a párkrát se dostala do A-finále – Miek Fabré. A-finále na MS se tady fakt cení. Vykřesat z místních plochých ostružinových příměstských „lesíků”, někoho kdo se uchytí, je celkem vzácnost. Navíc, jak jsi zmínil, to tady rozhodně není populární sport. Na velkých závodech je cca 300–400 závodníků. Třeba takovej luxus jako startovka je jen na federálech. Jinak přijdeš a běžíš, kdy chceš. Valoni se s tím už vůbec nepářou, ty ti daj mapu rovnou na prezentaci To víš, v Belgii jede hlavně fotbálek, cyklistika a kupodivu i krosy. Ale třeba takový lyžování jako kdyby neexistovalo. Zimní olympiádu budou belgický média pravděpodobně ignorovat. I když zrovna včera jsme viděli reklamu na Soči, kde jezdili nějaký týpci na snowboardu po trávě na louce uprostřed léta (?!)
Ještě zpátky k orienťáku. Bez lelkování jsme se hned zaregistrovali za klub Omega, za kterej běhá naše kámoška Miek. To jsme ještě netušili, že naším členstvím snížíme věkovej průměr cca o 15 let. No chtělo by to nějakej nábor mladejch nadějnejch…
Nicméně je zajímavý, že i přesto se orienťáku ví aspoň na škole…
Informovanost studentů je tady dost podobná asi jako v Čehách. Ale všeobecný ponětí o orienťákách je asi takový, že se jedná o skautíky, co se procházej po lese s buzolou na krku a hledaj stanovistě. Jendou na trénink přišly nějaký dobrodružný belgičanky a strašně se divily, že se maj převlíkat do sportovního a ideálně si odložit i kabelku. Nakonec to ale absolvovali v džínách i s kabelkou a protože se jim to líbilo, tak další týden dorazily znova. Ve stejným outfitu…
Na druhou stranu je to malá země, tak se tam na závody asi jezdí snadno?
Jojo, je to vždycky kousek max. tak 120 km. Každej víkend si můžeš vybrat hned ze 2 závodů. Maj tady totiž 2 federace – Vlámskou a Valonskou. Mistrovství Belgie a federály jsou teda společný pro obě, ale jinak si každá pořádá vlastní pouťáky a taky Mistrovství Vlámska i Valonska. Takže skvělá kooridnace kalnedářů – orienťák jich tu dělá pět a půl a ještě pořádají závody proti sobě… Typickej obrázek belgický spolupráce mezi Vlámskem a Valonskem.
A vy jste ve které části a prozraď vlastně v jakém městě?
My jsme ve Vlámsku (to je severní část Belgie, kde se mluví holandsky) ve studentském městečku Leuven. Je to tu pěkný, všude se jezdí na kole, velký tak akorát a dokonce je tu nedaleko i les – prostě něco jako Hradec!
No a když tam je taková skromná účast, kolik míváš soupeřek v kategorii a kolik jich pak bývá ve výsledcích před tebou?
Na těch federálech je nás v elitě kolem 20 a chlapů kolem 35. Já bývám tak kolem 5.,6. místa. Žádný terno musím říct, už jsem přeci jenom líná trénovat. Jirkovi to tu ale lítá a místňáky často nekompromisně klestí.
A jak to žije ve vašem oddíle, i nějaké společné tréninky nebo i společenské akce nebo podnikáte aktivity jen s Miek?
Hodně se tady kamarádíme s Italama orienťákama, co bydlí ve stejným městě a taky běhaj za Omegu. V úterky chodíme na společný výběhy ještě s dalšíma orienťákama z jinejch oddílů, co žijou taky v Leuvenu a okolí. Společencké akce a výlety jsou pak zase většinou s úterní běžeckou skupinou. V Omeze jako takové to moc společensky nežije, respektive né v naší věkový kategorii. Jinak pro děti a vetoše je tam akcí celkem dost.
Kade, díky za otázky a těším se na viděnou na závodech v Čechách!
PS by mlatil: kromě orienťácký blogový modly zná odpověď na otázku v nadpisu taky google – je to 42.
PS II by mlatil: kromě orienťáku se v Belgii dá ještě slušně pít pivo