Go Štyby Go!

styby-hoogerheide-nahled Říkali jsme si, že žít v Belgii a nejít na cyklokros, to je jak kdyby tady člověk nebyl. Nebo tu neochutnal pivo. Dyť oni tu nic kromě silniční cyklistiky, cyklokrosu, fotbalu a občas atletiky neznají. No a když už pojedeme na cyklokros, tak pořádně – rovnou na mistrovství světa zafandit Štybarovi. Štyby tu bydlí, má belgickou přítelku a mluví holandsky, takže ho berou za svýho. Má to ale svoje hranice, jak jsme zjistili.

MS bylo sice v Hoogerheide v Holandsku, ale hned za hranicema u Anverp. Kousek. Už pět hodin před startem chlapů jsme stáli v nekonečný zácpě na jedno z mnoha parkovišť. Prostor závodu byla luxusní bahenní lázeň, tak jak to má na cyklokrosu být. Vetšina místňáků zkušeně vyrazila v holínkách. A zbytek byl tak nakalenej, že jim to bahno bylo jedno. Záhy jsme pochopili, že pro značnou část fanoušků je cyklokros výborná přiležitost parádně se vožrat a zapařit v party stanech. A pak se vymočit na plachtu toho stanu, zvenku nebo zevnitř, jak je libo. Cyklokros probíhá jako kulisa. Nebo spíš záminka.

Byli jsme na místě už na dopolední závod třiadvacítek, omrkli trať a stánky a pak už šli zabrat místo na vyhlídnutým místě, pod nejprudším kopcem a před velkou obrazovkou. Skoro tři hoďky před startem, abychom měli místo u bariéry. Čekání bylo dlouhý, ale vyplatilo se. Štyby se v prvním kole dotahuje zezadu (startoval ze 4. brázdy) a pak už to je jen jeho souboj se Svenem Nijsem. Anglickej komentátor byl evidentně Štybyho fanda, skoro si z něj ustřík. Go Štibi go go! Padesát tisíc Belgičanů a Holanďanů u trati řve jak smyslů zbavený, takže nás klucí český ani nemůžou slyšet. Když Štyby v půlce posledního kola Svenovi nastupuje, davový nadšení opadá. Najednou z toho je bučící stádo, z kterýho občas vyletí kelímek. Jak jinak než s pivem. Tak snad v tom posledním kole nás Štyby mezi tím bučením slyšel. V belgických novinách to pak okomentoval: “Chápu je, piva bylo dost. A doufám, že je v pondělí ráno pořádně bolela hlava.” Je prostě nad věcí. A jak říkám,  každej ho tu zná a je oblíbenej. Pokud teda zrovna nepřipraví nějakýho Belgičana o titul…

Fotky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *