Belgičani

dscn3212-doly-nahled Belgičani jsou někdy zvláštní. Na jednu stranu jsou přátelský a ochotní poradit tápajícímu cizincovi. Třeba na orieňtáku v našem novém klubu Omega jsou všichni hrozně fajn. Škoda jen, že si tam s nima člověk nemá moc co říct. Průměrný věk lidí v oddílu Vendy odhadla tak na 62,5 roku a to jsme jim to hodně zvedli. Ale už jsme se seznámili a abych jim nekřivdil, mají tam i malé děti a jednu závodnici v našem věku, která dokonce běžela A finále sprintu na MS! Oni se tady totiž dost zaměřujou na sprinty. To je totiž tak jediný,  co jim zbejvá. „Lesy“, v kterých ve Flandrech běhají, jsou totiž buď napalmové dobrodružství, kde se vyplatí všechno obíhat, nebo hon mezi barákama zleva zprava. Taky tu mají dvě lampionový federace, dvoje webový stránky a dva kalendáře. To protože jich to tu běhá moc, skoro tolik jak u nás LOBuje. Tak si to radši rozdělili na Vlámy a Walony a pořádají si závody každý sám. To je rozumný, aspoň se jim netvoří fronty na toiky. Problém mají Vlámové, protože jich je víc, ale nemaj skoro žádný lesy, takže občas stejně musí jezdit k Walonum. Ty maj Ardeny a tam nemaj napalm po kolena.

Dobrou bandu jsme taky potkali v lezeckym univerzitním klubu. Vzali nás do Arden lézt ven a celej den se nám jeden kluk věnoval. U táboráku jsme jim ukázali, co to je péct buřty. Koukali na to dost nedůvěřivě a radili mi, že to nemám dávat tak k plamenům. Prej to není zdravý. Nikdo nechtěl ochutnat. Aspoň neubylo. Oni si radši u ohně dají kolu, limonádu nebo pivo a k tomu zahulí. Taky možnost. Večer šéf výpravy dokonce dojednal množstevní slevu v hospodě. Ale to už se dostávám k další části.

Na druhou stranu jsou totiž Belgičani hodně spořiví. Skoro bych se nebál je pojmenovat sockama. Máme doma dva sousedy. Horňáka a dolňáka, podle toho, jakým směrem od naší garsoniéry se nacházejí.

Dolňák je doktorand a je hodnej. Nechává nás prát ve svojí pračce.  Takže se nemusíme jít seznamovat do veřejný prádelny jak v americkejch filmech. Když jsme na něj s naší žádostí o praní naběhli, tak říkal, že to není problém. Prej tak za euro až euro pade za vyprání. To netušil, co vozíme z lampionovejch závodů za fekál. Pak se poradil s přítelkyní a přišel s tím, že nám to má dát za 2.50. Asi aby nebyl kurva, tak nám to nechal za 2. Dyť říkám, že je hodnej. A jeho přítelkyně taky. Teď v tejdnu jsme jí viděli poprvé. Přišla se za mnou poradit, jak si má najít práci. Že prej to nikdy nedělala a teď bude končit magistra. Evropský studia. A prej tak nějak neví, co by s tím mohla dělat a že to tady dělá každej druhej. Chudák holka. No hlavně že ví, na kolik přijde vyprání.

Horňák si na hodnýho jen hraje. Říkáme mu leštič. To protože každej víkend stráví dopoledne leštěním svýho služebního golfa. A ten mu pak do hodiny zas zmokne. Ale leštičovi to nevadí, on ho brzy přeleští znova. Leštič parkuje auto před barákem. V naší ulici smí ale parkovat pouze rezidenti za 50 eur na rok, ostatní jen 2 hodiny. Mají na to tady všude takový papírový kolečko, na kterém si nastaví čas zaparkování. Leštič než aby zaplatil 4 eura na měsíc, tak každý 2 hodiny jde dolů přetočit kolečko. Ve výjimečných případech auto odveze zaparkovat kilák od baráku mimo centrum. Tam to má zadarmo. No aspoň zhubne, potřebuje to jako sůl. A ta jeho holka zase hrozně dupe.

Leštič se nám taky nabídl, že s ním můžeme sdílet internet. Navrhl férovou cenu. Pak přišel za 14 dní s papírkem. Tam nám rozepsal, co všechno musel zaplatit za aktivace a podobný cancy. A že mu máme platit do prvního. Pak taky musí platit účty. Akorát že místo 12 eur chtěl najednou asi 20. Bylo jasný, že chce příspěvek na jejich kabelovku. Tu s náma ale bohužel nesdílí. Tak jsme si to nechali projít hlavou, ověřili si, že nás lakuje, a zašli k horňákom na návštěvu. Že chcem vidět ty papíry, kolik platí. Papíry jsou prej u mamí, ale přiveze je o víkendu, asi až si k ní pojede vyprat trenky a nažrat se. Fakt to ale tak stojí. Nebyl to moc příjemnej rozhovor. Po tejdnu přišel leštič s tím, že musel udělat chybu ve výpočtu a další pindy. Určitě. Jsme asi úplně blbý. Tak jsme se nakonec dohodli na 15 eurech. Leštič není hodnej a není náš kamarád. Je to kurva vyčůraná. Tak aspoň dáváme pořádně napít jeho datovýmu limitu. A taky se mu smějem, když ho pozorujem, jak chodí pravidelně k autu leštit a otáčet parkovací hodiny.

A nedávaj tady dýška. Ani cent. Ale to mi nevadí. Aspoň se necejtím trapně, že dávám málo. Když jsem se na to ptal šéfa, tak se hrozně divil, proč by měl dávat dýško, za co prej?! To už by prej muselo bejt luxus jídlo, aby pustil chlup. No on je asi typickej spořivej Vlám. Ani příspěvek na dopravu do rachoty bych nedostal, kdybych si neřekl. Musel jsem mu najít, že na to mám nárok ze zákona. A dělal mazanýho, že o tom nároku neví a že mi to chtěl dát po zkušebce jako benefit (jo, je to grant). Je to protikrizové opatření na podporu mobility lidí za prací. Vítejte do socialismu. Ty daně z příjmu tomu tady odpovídají. A u nás si lidi volí komouše a socany. Neví, co mají…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *